Fascination of Plants Day – Pecha Kucha på Vitenparken
Bli med oss og feire plantenes dag! Fascination of Plants Day er en internasjonal markeringsdag initiert av EPSO (European Plant Science Organization), der botaniske hager, universiteter og forskningsinstitusjoner over hele verden åpner dørene for å feire plantenes betydning for natur, landbruk og samfunn.
Dato: 12. mai 2026
Tid: kl. 18:00
Inngang: Gratis
Adresse: Vitenparken Campus Ås, Høgskoleveien 1, 1433 Ås
Mat og drikke: Servering tilgjengelig på Vitenparken
Dette er ikke et vanlig foredrag om planter. Pecha Kucha er et underholdende format der forskere «tvinges» til å presentere på 20 sekunder per slide – 20 slides, 20 sekunder, ikke et sekund mer! Vi lover at det blir gøy. Ta med deg venner, lær noe nytt – eller fordyp deg ytterligere om du allerede jobber i feltet. Fascinasjon for planter er ikke et krav for å delta.
Program:
Kvelden starter med to foredrag:
- Trine Hvoslef-Eide: «Nesten alt om frøenes hemmelige liv» – hvordan sanke og ta vare på frø fra egen hage
- Sissel Torre: «Stomata – plantenes pusterom»
Deretter Pecha Kucha med fire presentasjoner:
- Mari Talgø Syvertsen: «A tree that never forgets» – hvordan grantrær husker fortiden gjennom epigenetikk
- Anuba Gupta: «Bending the rules of Science» – kan man pode gressarter?
- Mallikarjuna Rao Kovi: «Four Hundred Million Years Ahead of Us» – alt vi er avhengige av, plantene fant opp først
- Oscar Glorvigen Apeland: «Grass on steroids» – brassinosteroiders effekt på gress
Arrangmentet er et samarbeid mellom NMBU, Vitenparken, Vitenparkens venner og Ås hagelag.
Hva er Pecha Kucha? Pecha Kucha er et presentasjonsformat der hver deltaker viser nøyaktig 20 slides og bruker 20 sekunder på hver – totalt 6 minutter og 40 sekunder. Formatet er kjent for å gjøre faglig formidling uformelt, engasjerende og morsomt. Vitenparken er en av svært få steder i Norge som arrangerer Pecha Kucha i samarbeid med akademia.
End date
12/05/2026